Památný den sokolstva
10. 10.

Památný den sokolstva

Památný den sokolstva připadá na 8. říjen. Ten den v roce 1941 z nařízení Reinharda Heydricha byla zlikvidována organizace Sokol, začalo zatýkání a popravy sokolských funkcionářů.V koncentrácích jich skončilo 12 000. Z nich 4 000 se po skončení II.světové války nevrátilo domů ke svým rodinám, protože byli popraveni či umučeni. Zejména v koncentračním táboře Mauthausen, kde je umístěna pamětní deska se všemi jmény umučených sokolů.

Němci v sokolech viděli své nepřátele, neboť sokolská organizace vedla své členy k lásce k vlasti. Hodně sokolů po obsazení republiky v roce 1939 odešlo do ciziny bojovat proti Němcům. Řada jiných sokolů se zapojila doma do tajných organizací.

 

Členy naší jednoty, kteří položili své životy, jsou generál Vojta, Bartl, Brabec, Cýrek, Čapek, Ducháček, Dušek, Dvořák, Felber, Friš, Helmich, Hora, Charvát, Chocholín, Jokl, Kabelka, Kolbaba, Lederer, Mansfeld, Matějíček, Matějovec, Mitlöhner, Nebeský, Pick, Pražák, Rozmara, Sojka, Sojka-Sokolovič, Sudík, Šesták, Škalda, Šmejkal, Topol, Trčka, Vážný, Vohrna, Weiss, Ziegloserová.

Jediným ministerským předsedou, kterého nacisti popravili, byl generál Eliáš. I on byl do doby, než se musel zcela věnovat armádě, členem naší jednoty.

Čest jejich památce
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
RSS KANÁL

Prostřednictvím RSS můžete být informováni o novinkách na webu TJ Sokol Královské Vinohrady - nejnovější zprávy, výsledky, aktuality, reportáže a komentáře.


Obsah RSS kanálu najdete na adrese: http://www.skvflorbal.cz/rss/.

PARTNEŘI KLUBU

Hlavní partneři

Partneři klubu

Dále nás podporují

Partner družstva