Janovský: Díky florbalu se u nás zlepšila image celého Sokola

17. 1. 2013

Muži A

5 minut čtení

Sokol a florbal. Zeptali jsme se trenéra Pardubic Miroslava Janovského, tedy nadcházejícího soupeře SKV, co znamená propojení těchto dvou věcí.

Co zatím říkáte na vaše výkony v první lize? Panuje spokojenost s výsledky?
„Co se týká našeho současného bodového zisku, tak musíme být stoprocentně spokojení. Kdybych tvrdil něco jiného, tak bych lhal. Horší to už je s některými našimi výkony. Téměř ve všech zápasech máme skvělé úseky, kdy se na hru našich hráčů musí moc pěkně dívat, ale nejsme schopni ji udržet po celý zápas. Teprve až budeme schopni zvládnout v našem nejlepším výkonu a tempu třeba 80-90 procent zápasu, budeme konkurenceschopným týmem i pro extraligu.“
 
Jak celkově hodnotíte první ligu. A to nejen z hlediska hry, ale třeba z hlediska propagace zápasů, návštěvnosti, prestiže?
„Některé kluby se snaží udělat pro propagaci domácích zápasů opravdu hodně a jejich práce určitě předčí i některé extraligové kluby, ale je zase spousta týmu, kteří na propagaci a pořádání zápasů kašle. Samozřejmě se to odráží v návštěvnosti a v tom, jak fanoušci i samotní hráči nahlíží na prestiž první ligy. Z hlediska kvality hry týmů rozhodně nemám růžové brýle a nevěřím tomu, že nejlepší tým první ligy, tedy my , by byl schopen hrát něco lepšího, než o udržení.“
 
Co váš klub a Sokol? Jak moc je provázaná spolupráce s místním sokolstvem i co se týče financí?
„Náš klub, podle sokolské terminologie oddíl, je součástí Sokola Pardubice I. od samého počátku. Vznikl v roce 1996, tehdy ještě jakou součást oddílu sokolské všestrannosti. od roku 1997 fungujeme jako samostatný oddíl. Na naši jednotu jsme navázáni opravdu úzce, významně se podílíme i na chodu celé jednoty, která je vlasně největší sportovní organizací v Pardubicích i v Pardubickém kraji. V současné době jsme s nějakými šesti sty členy druhým největším oddílem jednoty, za nedostižnou všestranností.“
 
Co vůbec pro vás znamená organizace jako je Sokol, která má své důležité místo v československé a pak i české historii? Myslíte si, že si to dnes hráči uvědomují, co to je vůbec za organizaci?
„Já osobně jsem členem Sokola, dříve Dynama Pardubice, od svých dvou let. Když byla činnost Sokola po roce 1989 obnovena, měl jsem trochu pochyby, jak bude v přítomnosti schopna fungovat. Myslím si, že nejlépe se to daří tam, kde se jenom nevzpomíná na slavnou předválečnou minulost, ale tam, kde Sokol funguje jako moderní sportovní organizace. To si myslím, že se v Pardubicích daří. Myslím si, že můžu říct, že i díky našemu florbalovému oddílu se výrazně zlepšila image celého Sokola v Pardubicích v očích veřejnosti. Také musím říct, že jsem od žádného hráče nikdy neslyšel, že by se styděl za to, že je Sokol. Bratře a sestro se ale nezdravíme . Pochybuji ale o tom, že by většina členů našeho oddílu nějak hlouběji vnímala význam Sokola v české historii. Snad pouze ti, kteří se více zajímají o historii a reflektují to, že jejich současnou nějak souvisí i s minulostí.“
 
Vinohrady letos slaví 15 let, má vinohradský klub díky své historii a tradici jméno v republice?
„Myslím si, že Vinohrady jsou vnímané jako silný, solidní a stabilní prvoligový klub.“
 
Myslíte, že mají šanci dostat se v nejbližší době do extraligy?
„Šanci má každý tým v republice . Vinohrady musí podle mě překročit svůj prvoligový "stín" a snažit se po sportovní stránce a organizační stránce fungovat jako extraligový tým. Především ve sportovní stránce nesmí dělat ‚kompromisy‘.“
 
Konkrétně k zápasu, co od něj očekáváte?
„První vzájemný zápas byl rozhodně jedním z nejlepších, které jsme v letošní sezoně odehráli. Věřím proto, že nás čeká kvalitní zápas, který bude vyhecovaný i díky tomu, že půjde o sokolské derby. A taky doufám, že po utkání už nebude v první lize žádný tým, který bychom neporazili. Jinak bychom si Vinohrady museli vybrat pro první kolo play off, abychom dokázali, že je porazit umíme.“
 
Co byste vzkázal a popřál SKV do dalších let?
„Spoustu dobrých a zapálených trenérů a hráčů, kteří budou chtít tvrdě pracovat a nejenom se florbalem bavit.“
 

Instagram

SKV Florbal

Společně K Vítězství

Začali jsme v partě kamarádů a malé tělocvičně o pár metrech. Postupem času se z nás stal velký klub, hrající elitní soutěže - Superligu mužů a 1. ligu žen.
Přesto jsme si však zvládli uchovat to nejdůležitější - rodinnou atmosféru a unikátní duch SKV.

Naším domovem je sportovní areál Sokola Vinohrady v samém centru Prahy. Místo s nesmazatelnou historií. Jsme hrdí, že jako součást Sokola můžeme psát její další kapitoly.