Loučení kapitána Bíny: Z SKV odcházím jako lepší člověk

3. 5. 2016

Muži A

7 minut čtení

U útočníka Milana Bíny, který se letos bodově doslova utrhl ze řetězu, se dveře netrhly. Již v průběhu sezony několik nabídek konkurenčních klubů odmítl, avšak po sestupu SKV z nejvyšší soutěže bylo jasné, že udržet útočníka jeho parametrů pro sezonu v první lize bude téměř nemožné.

Neúspěšnou sezonou provedl tým jako kapitán a individuálně se mu velmi dařilo, když v základní části nasbíral ve 22 utkáních 42 bodů, ke kterým přidal v rámci playdown a baráže dalších 26 bodů v 16 utkáních. Další zatím ve žlutém dresu Milan Bína nepřidá, po dvou letech totiž rodák z Vysočiny naše řady opouští. Jeho stopa v Rieger Areně je však tak výrazná, že mu rádi věnujeme rozlučkový rozhovor.

Ahoj Milane, nejprve pojďme zhodnotit uplynulou sezonu. Mimořádně se ti vydařila po individuální stránce, po té týmové však úspěchem neskončila. Mohl bys ji krátce ze svého pohledu zhodnotit?
„Ahoj, neúspěch, kterým je sestup do první ligy, se hodnotí velmi těžko. Z mého pohledu byl tým silnější než ten v minulé sezoně, ale paradoxně v té nejdůležitější části vyhořel. Těžko to budu nyní hodnotit s nadhledem, to asi přijde za nějaký čas, ale nejspíš jsme doplatili na nezkušenost. Mladý tým, kde většina hrála svou druhou extraligovou sezonu, mladý trenér, který měl nelehký úko, a k tomu nevyzpytatelné play down. Výsledek známe, ale není na místě se na cokoliv vymlouvat, prohráli jsme si to sami v hlavách.

Myslíš, že je něco, co si ze sezony můžeš odnést jako pozitivum – ať už ty, tví spoluhráči nebo celý klub?
„Toho bude velká spousta. Já jsem strašně rád za to, jak letošní áčko pracovalo. Bylo to těžké, ale podařilo se nám tady v amatérských podmínkách dělat sport. Klub nám poskytl fitko a regeneraci. Učili jsme se pracovat i s dalšími aspekty sportovního výkonu jako je strava, režim apod. Z toho mám za sebe velkou radost, protože vnímám, že to je velký krok vpřed.“

Pojďme na chvíli k tobě a tvému florbalovému životu. Kdy se v klukovi z Vysočiny objevila ta ctižádost být dobrým florbalistou a dotáhnout to co nejvýše, která ho dostala právě až do řad SKV?
„Ctižádost tu asi byla vždy. Před angažmá v SKV jsem nakoukl do extraligy v dresu tehdejšího SSK Future a poté jsem strávil půl roku na hostování v Mladé Boleslavi. Strašně jsem chtěl nejvyšší soutěž hrát, ale bylo mi 21 a nevěděl jsem, kde začít. Shoda několika okolností mě pak ve správnou chvíli přivedla na Vinohrady a zpětně to bylo asi to nejlepší, co mě mohlo v dosavadní sportovní kariéře potkat.“

Dokázal ses prosadit v nejvyšší soutěži a na dva srazy nakouknout i do národního týmu. Je právě reprezentace pro tebe tou metou, na kterou by ses chtěl někdy dostat?
„To musí být vysněnou metou každého, je to přece reprezentace. Reálně i díky těm dvěma pozvánkám, které jsem dostal, vím, že to je velmi daleko. Pokud se vůbec někdy mám ještě do reprezentace podívat, čeká mě hodně, hodně práce.“

Co angažmá v zahraničí? Přece jen jsi pořád studentem a možnosti jak vycestovat i za florbalem jsou dnes opravdu široké.
„Rád bych vycestoval až po škole na nějaké delší časové období. S přítelkyní máme vysněné Švýcarsko. Uvidíme, jak se to vše povede, ale snažíme se tomu jít naproti.“

A ještě na chvíli zpátky k SKV. Po dvou letech budeme hrát opět 1. ligu. Přestože zatím není jasné složení kádru – jakou roli myslíš, že v ní budeme hrát?
„Složení kádru bude zásadní otázka pro nejbližší vývoj mužského florbalu v SKV. Se spoluhráči jsem v kontaktu a sám jsem zvědavý, jak to dopadne. Osobně si myslím, že existuje možnost z velké části kádr udržet, pak by byl reálný brzký návrat do superligy. V opačném případě bude prostor vybudovat nový silný tým, kterému nějaký čas návrat mezi elitu potrvá, ale i tak se to povede. SKV jako organizace toho má za sebou hodně a zkušenosti a know-how nikam přestoupit nemohou.“

A na závěr ta nejdůležitější otázka. Jaké vlastně dvě sezony v SKV byly – hodnotíš působení u nás zpětně jako dobrý krok? A co bys popřál SKV do budoucna?
„Na hodnocení mého působení tady by bylo takových článků potřeba více. Rozhodně ze sportovního ani z lidského hlediska jsem nemohl dostat lepší příležitost pro vývoj. První sezonu jsem se mohl učit florbal od jednoho z nejlepších trenérů u nás, téměř bez tlaku a očekávání se otrkávat mezi elitou a postupně si hledat svoje místo. Letošní sezona pro mě byla strašně cenná. Obrovské množství zkušeností, sebepoznání a další a další věci. O to víc mě mrzí, že jsme to nezvládli dotáhnout, protože by to pro nás všechny mělo ještě větší hodnotu. To nejdůležitější, co jsem tady mohl dostat, byl ale lidský vývoj a životní zkušenost. Rozhodně není klišé, když řeknu, že z SKV odcházím jako lepší člověk, a to je něco, co si odnáším nejen do sportovní kariéry, ale do hlavně do života.“

Rádi bychom Milanovi poděkovali za jeho dvouleté působení v našich řadách. Přejeme hodně štěstí a úspěchů v další sportovní i životní kariéře! 

#23 - Působení Milana Bíny v SKV v číslech

   celkem ∅ / zápas
Počet sezon 2  
Počet utkání 73 + 6 (pohár)  
Branky 69 + 4 0,95 (0,92)
Asistence 41 + 6 0,56 (0,59)
Kanadské body 110 + 10 1,51 (1,52)
Trestné minuty 4 + 2  0,075
Střely 271  3,43
Úspěšnost střelby 26,9 %  
Ice time 27 hodin 18 minut a 47 vteřin = 98327 vteřin  22:27 minut

Instagram

SKV Florbal

Společně K Vítězství

Začali jsme v partě kamarádů a malé tělocvičně o pár metrech. Postupem času se z nás stal velký klub, hrající elitní soutěže - Superligu mužů a 1. ligu žen.
Přesto jsme si však zvládli uchovat to nejdůležitější - rodinnou atmosféru a unikátní duch SKV.

Naším domovem je sportovní areál Sokola Vinohrady v samém centru Prahy. Místo s nesmazatelnou historií. Jsme hrdí, že jako součást Sokola můžeme psát její další kapitoly.