Památný den sokolstva

10. 10. 2016

Klub

2 minuty čtení

Památný den sokolstva připadá na 8. říjen. Ten den v roce 1941 z nařízení Reinharda Heydricha byla zlikvidována organizace Sokol, začalo zatýkání a popravy sokolských funkcionářů.

V koncentrácích jich skončilo 12 000. Z nich 4 000 se po skončení II.světové války nevrátilo domů ke svým rodinám, protože byli popraveni či umučeni. Zejména v koncentračním táboře Mauthausen, kde je umístěna pamětní deska se všemi jmény umučených sokolů.

Němci v sokolech viděli své nepřátele, neboť sokolská organizace vedla své členy k lásce k vlasti. Hodně sokolů po obsazení republiky v roce 1939 odešlo do ciziny bojovat proti Němcům. Řada jiných sokolů se zapojila doma do tajných organizací.

Členy naší jednoty, kteří položili své životy, jsou generál Vojta, Bartl, Brabec, Cýrek, Čapek, Ducháček, Dušek, Dvořák, Felber, Friš, Helmich, Hora, Charvát, Chocholín, Jokl, Kabelka, Kolbaba, Lederer, Mansfeld, Matějíček, Matějovec, Mitlöhner, Nebeský, Pick, Pražák, Rozmara, Sojka, Sojka-Sokolovič, Sudík, Šesták, Škalda, Šmejkal, Topol, Trčka, Vážný, Vohrna, Weiss, Ziegloserová.

Jediným ministerským předsedou, kterého nacisti popravili, byl generál Eliáš. I on byl do doby, než se musel zcela věnovat armádě, členem naší jednoty.

Čest jejich památce

Instagram

SKV Florbal

Společně K Vítězství

Začali jsme v partě kamarádů a malé tělocvičně o pár metrech. Postupem času se z nás stal velký klub, hrající elitní soutěže - Superligu mužů a 1. ligu žen.
Přesto jsme si však zvládli uchovat to nejdůležitější - rodinnou atmosféru a unikátní duch SKV.

Naším domovem je sportovní areál Sokola Vinohrady v samém centru Prahy. Místo s nesmazatelnou historií. Jsme hrdí, že jako součást Sokola můžeme psát její další kapitoly.