2382_20240709_111223.jpg

Proběhl premiérový ročník SKV Awards

V rámci letošního SKVělého dne proběhlo premiérové předávání SKV Awards. Vyhlašovalo se celkem ve čtyřech kategoriích a oceněni bylo pět členů vinohradského klubu.

Cena prezidenta SKV

Začněme Cenou prezidenta SKV, která se bude počínaje letošním rokem udílet osobě, jež klubu nebo týmu přináší nějaký nadstandard. Vyniká vytrvalostí a oddaností oddílu v kombinaci s činností ve vysoké kvalitě. V 1. kole mohli hlasovat všichni členové klubu starší 15 let. Nominovat bylo možné jakéhokoliv hráče/ku, trenéra/ku či činovníka/ici klubu bez ohledu na věk. Ve 2. kole zvolil z užšího výběru nominovaných vítěze prezident SKV Dalibor Nigrin.

Cenu prezidenta si za uplynulý ročník vysloužil viceprezident oddílu, bývalý brankář A týmu, dlouholetý činovník a srdce klubu Jiří Buchta. „Jirka již řadu let zasluhuje absolutorium za to, kolik práce pro SKV dobrovolně dělá. Kromě práce kolem elitního týmu mužů řeší klubové partnery, web, marketing, sociální sítě a několik dalších oblastí. Všechno dělá navíc na hodně vysoké úrovni. Je jedním z hlavních tahounů SKV a díky jeho nezištné práci se můžeme každý rok podívat dozadu a říct si, že jsme zase o krok dál. Proto pro mně byla volba Jirky naprosto jednoznačná,“ ocenil zásluhy vítěze Nigrin.

„SKV je pro mě pořád koníček a myslím, že je v klubu spousta lidí, kteří dělají hromadu práce a v posledních obdobích často i výrazně větší penzum než já. Na druhou stranu je to víc než deset let, co jsem k tehdejší roli brankáře přidal i nadstavbu v podobě pomoci při běhu klubu, a je pravda, že odvedené práce nebylo málo. Každý dělá chyby, ale tak nějak jsem vždycky doufal, že ta práce povětšinou pomáhala posouvat SKV správným směrem. I proto jsem za ocenění moc rád - je to takové vysvědčení a malé potvrzení toho, že investovaný čas a energie nejsou a nebyly marné. Moc za to děkuji a už teď se těším, komu budeme moct tohle ocenění předat příští rok,“ okomentoval své ocenění Jiří Buchta.

Cena Dalibora Nigrina

Právě po současném prezidentovi Vinohrad nese název další ocenění. Cenu Dalibora Nigrina by měl obdržet člověk, který nejlépe ukazuje vůdčí schopnosti na hřišti i mimo něj, který prokázal vynikající sportovní a gentlemanské chování v kombinaci s vysokým standardem herních schopností a který nejlépe vystihuje vlastnosti vytrvalosti a oddanosti florbalu a oddílu.​ Jen pro pořádek připomeňme, že Dalibor Nigrin je odchovanec SKV, který je v klubu od jeho založení a dlouhá léta hrál za A tým. O nominaci a udělení této ceny rozhodovali pouze trenéři, šéftrenéři, sportovní ředitel a vedení klubu. Nominovat šlo jakéhokoliv hráče či hráčku. Vítěze pak určilo vedení oddílu společně se sportovním ředitelem a oběma klubovými šéftrenéry.

V chlapecké části ankety zvítězil Vítek Engel. 14letý florbalista prožil skvělou sezonu, která ho vynesla až na Olympiádu dětí a mládeže. Engel zvítězil v konkurenci Jana Procházky a Lukáše Trojáčka. „Všichni nominovaní hráči prvního kola si zaslouží velké uznání za jejich úsilí, které každodenně vkládají do přípravy i utkání, aby pomohli svému týmu v barvách SKV vítězit a dosáhnout společného úspěchu. Pro Vítka rozhodla v konkurenci ostatních nominovaných jeho naprostá oddanost florbalu a neochvějná loajalita k SKV. Vítek již řadu let prokazuje vysokou hráčskou kvalitu nejen v barvách SKV, ale i v rámci řady účastí na kempech talentované mládeže v konkurenci hráčů z ostatních českých velkoklubů. Tímto oceněním chceme ukázat, že kromě sportovní výkonnosti jsou tyto aspekty pro nás neméně důležité a jako SKV budeme rádi, pokud i ostatní hráčky a hráči budou Vítka následovat,“ přeje si šéftrenér chlapeckých kategorií Boleslav Kytka.

„Je to milé překvapení. Bohužel jsem nemohl být přímo na předání na SKVělém dni, protože jsem absolvoval soustředění na Kempu talentované mládeže. Každopádně je to pro mě čest. Osobně se domnívám, že ta cena patří všem mým trenérům a spoluhráčům, neboť florbal je kolektivní hra a já sám v tomto sportu nic nesvedu. Takže ještě jednou velké díky všem. Moc si toho cením,“ uvedl talentovaný florbalista Vítek Engel.

V dívčí části se z ocenění může radovat Julie Blahníková. „Julča je naší nejzkušenější hráčkou ve starších žákyních, která žije florbalem, hraje pořád naplno za každého stavu, udělala velký pokrok v soubojích jedna na jednu a těší se oblibě v kolektivu, což dokládá její vítězství v této anketě,“ popsal vítězku ze svého pohledu šéftrenér dívčích kategorií Jonáš Sigl. „Z ocenění jsem měla velkou radost a ani jsem to popravdě nečekala. Spíš jsem si myslela, že ho získá někdo z áčka. Určitě mi to dodá sílu být ještě lepší hračkou jak na hřišti, tak mimo něj. Ocenění jsem si podle mě zasloužila hlavně kvůli střelám, protože ty mi chválí hodně holek i z žen,“ usmála se vítězka ceny.

Cena Ivana Čuláka

Cena Ivana Čuláka by měla patřit nejlepšímu trenérovi sezony. Tedy člověku, který nadstandardně posouvá nejen svůj tým, ale pomáhá i ostatním. Opět hlasovali pouze trenéři, šéftrenéři, sportovní ředitel a vedení klubu. Nominovat bylo možné jakéhokoliv trenéra/ku. Ivan Čulák byl zakladatelem klubu a dlouholetým hráčem i trenérem. Do užšího výběru se dostali Miroslav Purkrábek, Jonáš Sigl, Vilém Svoboda, Jan Dušek a Petr Antuš. Ocenění nakonec získal šéftrenér dívčí mládeže Jonáš Sigl. 

„Všem nominovaným je potřeba pogratulovat za jejich odváděnou práci. Jonáš Sigl byl mezi těmito trenéry oceněn nejen pro svoji dlouhodobou kvalitní trenérskou činnost a loajalitu vůči SKV, ale také za nadstandardní přínos oddílu v práci pro dívčí složku. Jonáš si v posledních letech prošel několika stážemi a vzdělávacími semináři, kde načerpal řadu nových poznatků a náhled na moderní pojetí trenérské činnosti nejen ve florbalu, ale i v ostatních sportech. Tyto znalosti dále přenáší v oddíle na ostatní trenéry a i díky jeho znalostem se začíná rozvíjet dívčí složka v SKV. Jonáš zároveň v posledních letech reprezentoval oddíl SKV na poli trenérů u výběrových tréninků Českého florbalu. V roce 2024 byl trenérem dívčího družstva na letní olympiádě dětí a mládeže Středočeského kraje. Věříme, že k individuálnímu ocenění Jonáš přidá i další týmové úspěchy, především v barvách SKV, nebo i s výběrovými týmy,“ vyzdvihl Sigla sportovní ředitel SKV Martin Hovořák.

„Je to pro mě překvapení, ale příjemné. Spíše než úspěchem je to pro mě ocenění práce, která mně spolkne týdně kolem 20 hodin volného času, což není úplně lehké kloubit s mým zaměstnáním, ale takové už koníčky jsou. Jsem rád, že se nás takových v SKV najde ještě mnohem více, a to je pro mě ještě mnohem cennější,“ řekl upřímně dlouholetý vinohradský kouč Sigl.

SKV Rookie

SKV Rookie alias nováček sezony (cena Martina Zimy) je cena, která se uděluje hráči/ce, který/á prokázal/a vynikající sportovní a gentlemanské chování a který/á se dále prokázal/a vysokým standardem činnosti v kombinaci s vlastnostmi vytrvalostí a oddaností florbalu. I zde hlasují pouze trenéři, šéftrenéři, sportovní ředitel a vedení klubu. Martin Zima podobně jako Dalibor Nigrin působí v SKV od jeho založení a je ztělesněním oddanosti vinohradskému florbalu.

Mezi nominovanými byli lotyšský obránce Klavs Araks a jeho brankářský kolega z A týmu Mikuláš Futschik. „Oba dva nominovaní si zaslouží gratulaci za to, jak zapadli do SKV a jakými výkony se prezentovali hned v první sezoně v barvách SKV. Působení v novém prostředí není nikdy jednoduché a o to více si jako klub ceníme toho, jak se prezentovali. Přestože oba sportovci ukázali velkého sportovního ducha a v utkáních prokázali, proč se zařadili mezi posily SKV, Mikuláš svými výkony ještě trochu předčil Klavse (alias Santu) a tohle ocenění si oprávněně zasloužil. Pro mužský A tým byl velmi důležitým článkem a podpořil celkový výsledek sezony. Pevně věřím, že nováčci příštího ročníku budou schopni navázat na výkony Santy a Mikyho a bude opět obtížné vybrat vítěze. Doufám, že v příštím roce se objeví v nominacích i hráči a hráčky z mládežnických týmů,“ glosoval triumf vinohradského gólmana Hovořák.

„Ceny si moc vážím moc, byl jsem velmi překvapen a upřímně jsem to nečekal... Tušil jsem, že bych mohl mít na cenu nováčka nárok, protože jsem v klubu první rok, ale neočekával jsem, že vyhraju. Neměl jsem úplně špatnou sezonu, byly tam zápasy, které se mi povedly, tak asi díky tomu. Každopádně ještě jednou za ocenění děkuji. Je to pro mě pocta,“ řekla skromně brankářská opora superligového celku.