2381_20240701_123109.jpg

Vítězové Olympiády dětí a mládeže: Vítek Engel jako hráč, Jonáš Sigl jako trenér!

Na konci června se v jižní Čechách uskutečnil další ročník Olympiády dětí a mládeže. SKV vyslalo na akci dva své členy a oba dokázali být úspěšní. Vítek Engel vyhrál s výběrem Prahy chlapecký turnaj, Jonáš Sigl pro změnu jako trenér dovedl k triumfu dívčí výběr Středočeského kraje.

Šéftrenér vinohradské dívčí mládeže si účast na akci pochvaloval. „Obrovská spokojenost nejen s umístěním, ale i s tím, jak celkově tým fungoval, včetně mého kolegy Mišiho (Marka Michálka) a fyzioterapeutky Týnky Jiříčkové. První místo si tým stanovil jako cíl už na přípravném kempu, ale věděli jsme, že minimálně pět dalších krajů bude mít dostatečnou kvalitu, aby mohly skončit výše než my,“ načal Sigl své hodnocení.

Turnaj byl rozdělen na dvě skupiny po sedmi krajích, které hrály ve skupině systémem každý s každým. „První den nás čekaly čtyři zápasy oproti ostatním krajům v naší skupině, které hrály pouze tři. Náročnější program se projevil v posledním zápase, kdy jsme v důsledku únavy začaly dělat nevynucené chyby a posledních sedm minut zápasu bylo v režii Jihočeského kraje, který výborně presoval a zároveň měl velice šikovné hráčky na míčku. Bohužel se nám navíc v utkání zranila fantasticky hrající Nicol Svejkovská, pro kterou turnaj skončil, takže jsme po výborně zvládnutých prvních třech utkáních končili remízou a lehce ponurou náladou,“ řekl k náročnému programu v rámci prvního hracího dne.

„Druhý den jsme měli za cíl hlavně pošetřit síly a zápasy co nejvíce kontrolovat, protože hodně hráček mělo po předešlém náročném dni různé bolístky a většinou byly uschopněny jen díky intenzivní péči Týnky. To se nám poměrně podařilo a skončily jsme první ve skupině po pěti výhrách a jedné remíze,“ uvedl k duelům v základní části Sigl.

Čtvrtfinále odehrál Siglův tým proti Vysočině. „Vstupovali jsme do utkání s velkým respektem, protože Vysočina dokázala herně přehrávat Liberecký i Moravskoslezký kraj, které skončily na prvním, respektive druhém místě ve skupině. Nicméně ze zápasů Vysočiny v základní části jsme viděli, že jejich podhrotové hráčky hrají až příliš vysoko, čehož jsme využili ke vstřelení dvou branek v prvních 38 vteřinách utkání. Soupeře jsme tím zlomili hned na začátku a celou dobu utkání kontrolovali,“ vrátil se ke čtvrtfinálové bitvě.

„Semifinále s Moravskoslezkým krajem jsme očekávali mimořádně těžké, protože měli vynikající gólmanku, plno výborných hráček z Kempů talentované mládeže a velice nadstandartní realizační tým složený z Jakuba Robenka a Karin Vavrečkové. Zlomový moment utkání bylo chycené trestné střílení v úvodu druhé třetiny, kdy jsme se začali dostávat pod tlak soupeře. Dobře jsme zvládli i power-play soupeře za stavu 2:0, kdy jsme postupně vstřelili tři branky, takže výsledek 5:0 úplně neodpovídal průběhu zápasu,“ popsal Sigl semifinálové klání.

Ve finále se uskutečnilo derby mezi pražským a středočeským týmem. „Výběr Prahy nás porazil na přípravném kempu v obou přátelských utkáních, která jsme s nimi hráli. Přesto už od prvních minut v hale jsme všichni cítili, že to utkání zvládneme, což se přeneslo i na hřiště, kde holky podaly koncentrovaný a kvalitní výkon jak s míčkem, tak bez něj. Vítězství na turnaji je samozřejmě primárně zásluhou samotných hráček, ale rád bych vyzdvihl i přínos Marka Michálka, Týnky a i rodičů hráček, kteří nás mohutně podporovali na každém zápase a vytvořili domácí atmosféru na všech utkáních,“ vyzdvihl reprezentantky Středočeského kraje i své kolegy z realizačního týmu.

A jak vůbec Sigl hodnotí kvalitu turnaje na ODM? „Při dnešním velkém množství různých turnajů rozmělňujících jejich kvalitu je super, že je tu akce, která má velikou prestiž a nabízí významný sportovní zážitek. Prostředí Budvar arény, kde hrají hokejisté Motoru České Budějovice, to ještě umocnilo. Celkově organizace fungovala dobře a myslím, že všichni mají zážitek, na který nezapomenou,“ dodal dlouholetý vinohradský trenér na závěr.

Neskutečný zážitek, zářil Vítek Engel

Vedle trenérské osobnosti se na ODM dočkal zlata také hráč SKV! Ještě v uplynulé sezoně starší žák Vítek Engel triumfoval s pražským výběrem. „Zápasy na ODM byly neskutečné, a to jak na hřišti, tak v hledišti. Kvalita týmu byla úplně na jiné úrovni, takže jsem se těšil na každým zápas a jsem rád, že jsem mohl odehrát všechna utkání.“ uvedl Engel ke své účasti na velké mládežnické akci.

Praha v základní skupině nasbírala tři výhry, jednu remízu a dvakrát padla. „Pomohl nám určitě první zápas, ve kterém jsme prohráli s Pardubicemi. Hodně nás to nakoplo a od té doby jsme šlapali jako švýcarské hodinky. Důležité bylo, že jsme se v play off nevzdávali od první minuty do poslední sirény. To je důvod, proč jsme vyhráli. Od všech hráčů v týmu to bylo obrovské nasazení,“ chválil 14letý borec své spoluhráče.

Pražané prošli do play off ze druhého místa ve skupině. Následně deklasovali Karlovarský kraj 10:4, v semifinále si poradili s výběrem Libereckého kraje 3:1 a ve finále po těsném výsledku zdolali pardubický výběr 4:3. Východočechům tak oplatili porážku z duelu ve skupině. Vítek Engel k triumfu přispěl několika přesnými zásahy. Ostatně takové byly i jeho úkoly. „V týmu jsem zastával roli střelce a měl jsem také za úkol posouvat hru,“ dodal ke svému postavení v rámci celého výběru.

Co by si Vítek Engel chtěl přenést z turnaje do svého angažmá v SKV? „Určitě nevzdávat se, i když to nejde, a pořád se zlepšovat. Domnívám se, že je to skvělá reklama mít v SKV dva zástupce na ODM,“ neopomněl kromě svého vítězství poukázat i na trenéra Sigla. „Celkově to byl neskutečný zážitek,“ řekl na konec.

„Za SKV musíme pogratulovat k úspěchu jak Vítkovi v pozici hráče, tak Jonášovi v pozici trenéra. Obě dvě role zastávají jiný přínos k úspěchu týmu, ale pro obě role (hráč i trenér) platí, že se musí sejít řada věcí, aby se dosáhlo úspěchu. Proto jsme rádi, že se Vítek i Jonáš nejen letní Olympiády dětí a mládeže zúčastnili a reprezentovali tak zastoupení SKV na této největší sportovní mládežnické událost v ČR, ale jsem zároveň nesmírně hrdí na to, že si z tohoto olympijského turnaje odváží zlatou medaili. Oba si to svým přístupem, ať už k trenérské činnosti u Jonáše nebo k vlastní přípravě u Vítka, zaslouží,“ pochválil oba dva členy SKV sportovní ředitel klubu Martin Hovořák

„Dokazuje to, že v SKV jsme schopni vychovat a připravit hráče na nejvyšší úroveň a zároveň máme k této výchově v SKV kvalitní trenéry, což prokazuje Jonáš,“ dodal Hovořák. „Věříme, že pro oba dva to byl i velký zážitek účastnit se takové akce a doufáme, že další členové SKV budou Vítka s Jonášem v budoucnu následovat,“ přeje si sportovní ředitel Vinohrad. „Pánové blahopřejeme a děkujeme za vaší SKVělou reprezentaci!“ uzavřel Hovořák svou gratulaci.